Відпочинок перед Говерлою
Угорі – впевнена вертикаль Говерли. Під ногами – тоді новонароджений і тому ще пустотливий Прут. Навколо – густі карпатські ліси. Жодному з наших предків не спадало  на думку оселитися тут – жити ж треба хоча б сяк-так комфортно. Полонина Заросляк таких слів не чула, вона належала смерекам та афинам. Але потім і сюди прийшли люди. Вони поставили колибу, у якій іноді перечікували негоду вівчарі. Невдовзі прихистком почали користуватися і туристи.
На Говерлу з валізою
розділ 1
Відпочинок перед Говерлою
          Влітку 1876 року тільки-но створене у Станіславові Татранське товариство (ТТ) влаштувало мандрівку в Карпати, про яку опублікувало докладний звіт. Імовірно, саме в цьому документі колиба на полонині Заросляк вперше згадана як туристичний об’єкт: «Ми перебули ніч, холодну і бурхливу, спалюючи велетенські смерекові поліна просто перед отвором колиби. Лише після такої ночівлі просто неба ми відчули незамінну потребу мати в таких поїздках не тільки товсту угорську ковдру, а й теплий верхній одяг. Ночі на цих високогір’ях, особливо в другій половині серпня, як правило, дуже холодні».

          Цікаво, що на Говерлу татранці піднялися 24 серпня – у наш час саме цього дня на найвищій вершині України постійні аншлаги.
           Року 1880 на місці старої колиби відкрили повноцінний притулок. Наступного року Ян Ґреґорович, адміністратор фонду Скарбека в Жабйому й водночас член ТТ, видав тоненьку брошуру «Путівник для тих, хто відвідує Чорногору, що лежить у Косівському повіті». На першій сторінці він написав: «Заохочування людей до мандрівок у Карпати було б зайвим: хто може, з найвіддаленіших куточків країни, з міст і містечок, охоче вибирається подихати гірським повітрям, побачити маловідому околицю і пізнати її мешканців». У 1885 році віцепрезидент Коломийської філії ТТ Леопольд Вайґель опублікував «Путівник по Чорногорі та в гори Покутські». Тут вже згадано Ґорґани – Явірник, Хом’як та Синяк. Цікаво, що через 10 років автора вилучили з товариства, бо він не сплатив членських внесків.
           Гори тоді були такі самі, а ось спорядження їхніх підкорювачів – зовсім інше. Патріарх галицького краєзнавства Мечислав Орлович (1881–1959) залишив згадку про похід на Чорногору на Зелені свята 1906 року. Компанію дослідникові склали члени Клубу академічного туриста у Львові, який він створив. Майже все товариство, на тоді ще юне й запальне, у майбутньому буде професурою польських університетів, а Казимир Світальський навіть стане прем’єр-міністром Польщі.
Мечислав Орлович (1881–1959)
           Усю дорогу Орлович, взутий у високе взуття, сперечався з товаришами, які подалися в Карпати в низьких туфлях і з важкими валізами: «Від імені опонентів виступив колега Свєнський, студент ветеринарної медицини, молодий хлопець спортивної статури. Він сказав наступне: “Друже, якщо ти думаєш, що я не зможу піднятися на Говерлу з валізою, то ти мене не знаєш!” – і показав мені свої розкішні м’язи. Тієї ж думки було ще двоє колег. Треба віддати їм належне: вони витримали два дні, а з вершини Говерли спустилися з тими валізами до Заросляка й залізницею повернулися у Ворохту, бо вени на руках розтягнулися».
           Усю дорогу Орлович, взутий у високе взуття, сперечався з товаришами, які подалися в Карпати в низьких туфлях і з важкими валізами: «Від імені опонентів виступив колега Свєнський, студент ветеринарної медицини, молодий хлопець спортивної статури. Він сказав наступне: “Друже, якщо ти думаєш, що я не зможу піднятися на Говерлу з валізою, то ти мене не знаєш!” – і показав мені свої розкішні м’язи. Тієї ж думки було ще двоє колег. Треба віддати їм належне: вони витримали два дні, а з вершини Говерли спустилися з тими валізами до Заросляка й залізницею повернулися у Ворохту, бо вени на руках розтягнулися».
Мечислав Орлович (1881–1959)
20 ґрошів за окріп
розділ 2
Відпочинок перед Говерлою
          Притулок на Заросляку швидко став популярним. Однак 1908 року він згорів. Знакове місце не могло довго лишатися порожнім: туристи й далі підіймалися на Говерлу, а ще стали модними гірські лижі. У 1911–1912 роках звели новий притулок. Йому судилося протриматися зовсім недовго – був знищений під час Першої світової війни. Перші повоєнні роки були важкими. Заросляк почали відроджувати аж 1923-го. Роботи з будівництва нової бази тривали чотири роки – і результатом стало диво-місце, на тоді сучасне та зручне.
          Округла вершина Говерли на мить з’являлась у вікні потяга десь за станцією Форощенка. Далі компанії добиралися до бази на Заросляку – пішки або верхи на гуцульських кониках. У 1928 році цю дорогу зруйнувала повінь, але її досить швидко відновили. База була розташована на висоті 1600 метрів і працювала цілий рік. Двоповерхова дерев’яна споруда могла вмістити 126 мандрівників, наприкінці 1930-х – вже 150. Цих місць іноді не вистачало.
          Ярослава Мандюкова писала про похід Чорногорою: «Прийшли ми до гостинниці під “Заросляком”, яка аж кипіла від гостей. Кожен закуток був так сильно запханий людьми, що взагалі не було змоги де-небудь приміститися. Ввічливий господар обіцював примістити нас у спільній спальні на сінниках, але це було, мабуть, лише формальною чемністю».

          Відвідувачам пропонували дво- та чотиримісні кімнати. Спостерігали за дивовижними пейзажами зі зручної веранди.
          Було електричне освітлення, радіо та телефон, душі та туалети, працювали пошта, буфет і ресторан. Грали гуцульські музики. Ціни не кусалися: триденне перебування вартувало 16 злотих, десятиденне – 51 злотий. Таксу підвищували напередодні Нового року та Різдва. Хоч декому й цього було забагато. Осип Залеський писав: «Захист добре уладжений і загосподарований, але дорогий. Їжа також дорога і не дуже смачна».

          Взимку працівник «Заросляка» зустрічав гостей на вокзалі у Ворохті й віз до бази саньми. Послуга була безкоштовна, якщо турист зупинявся надовго. Економні туристи, які вибиралися у гори зі своїми харчами, теж могли знайти прийнятну позицію у меню – окріп для чаю. Літр киплячої води коштував 20 ґрошів.
«Положили на ліжку, дали валер’янки»
розділ 3
Відпочинок перед Говерлою
          Неназваний дописувач «Діла» описував свою мандрівку: «На щастя, чуємо гавкання собаки. Значить, серед тих гір і борів є люди, та й буде хата. Це схоронисько під Говерлею. Нашого народа положили на ліжку, дали валер’янки, й за короткий час наш народ прийшов до себе. Ми приміщуємося в салі таки на сінниках. Кухарі варять вечерю. Около 12-ої години вночі повечеряли, та й заспали твердим сном. В 6-ій годині рано встали та по сніданні вибралися на Говерлю. Річи всі полишили, а самі тільки в плащах рушили від Заросляка в гору». Дощ – це ще нічого. Бувало і гірше: влітку 1933-го температура на полонині знизилась до мінус двох градусів, на Говерлі лютувала завірюха. У таких випадках база рятувала туристам життя.
          Від Заросляка підіймалися не лише на Говерлу, а й на Туркул, Пожижевську, Кукул. Іларіон Чолган насолоджувався походом: «А повітря дзвінке, як дзвінка водичка Пруту, що пливе коло Заросляка. Ми мусимо побачити захід сонця на Говерлі! Плаєм, а потім через Прут – і починається уже підхід на Малу Говерлю. Ліворуч – славні каскади Пруту. Промені заходячого сонця б’ють у них – і виглядає, що це не вода, а срібло паде з потужних скель. А хіба вода Пруту під Говерлею – це не срібло? За Малою Говерлею зустрічаємо “професійних альпіністів” – корів, що відважно лазять по стрімких збочищах».

          База надавала цінну можливість розділити великий і відносно складний похід на кілька менших і значно зручніших мандрівок. Скажімо, група з восьми хлопців та дівчат, з якою мандрував Чолган, піднявшись на Говерлу, спустилася до Заросляка, відпочила й наступного дня рушила до Шпиць.
Не тільки відпочинок
розділ 4
Відпочинок перед Говерлою
          Зимові підняття на Чорногору та спускання з карпатських схилів ставали все популярнішими. Більшало туристів – і зростала кількість нещасних випадків.  Коли 1933-го під лавиною десь між Пожижевською та Брескулом загинув Генріх Гарапіх, граф де Зіхельбурґ, влада задумалась над створенням служби порятунку. Того ж року перша така почала діяти саме на «Заросляку».
          Наступний трагічний випадок стався 1936-го. Під Говерлою сніговим потоком накрило лікаря Лешека Хліпальського і студента Андрія Штайсінґа. На рятунок вирушила команда на чолі з Людвіґом Зембіцом, мали з собою спеціально натреновану вівчарку. Знайшли тільки трупи. Року 1937 рятувальники тиждень шукали двох лижників, яких засипало снігом біля Заросляка. «Діло» писало про припинення акції: «На місці залишилася тільки гранична сторожа, знесилена до краю копанням снігу при значному морозі. На прохання родин нещасних жертв рішила прийти з підмогою військова влада, що вислала зі Станиславова під Говерлю сотню caперів. Одночасно на місце випадку виїхав станиславівський віцевоєвода п. Крамарчик з надвірнянським старостою Ст. Вольським, щоб особисто провірити причину катастрофи».
         У 1937 році на базі «Заросляк» організували навчальний курс для майбутніх рятувальників. Його відвідала 31 особа: лікарі, власники туристичних комплексів і місцеві гуцули. Невдовзі у Ворохті запрацювала Чорногірська швидка допомога. Вона мала три пункти – на Заросляку, під Смотричем і на Маришевській полонині.

         Наступного року «Діло» повідомляло: «Лявіна засипала лещетарів під Чорногорою». Шість десятків військових вибралися на лижну прогулянку хребтом. Під вечір почалася сніжна буря – і чоловіки вирішили повернутися до Заросляка, розділившись на дві групи. Хоч як швидко їхали, та снігом засипало шість учасників походу з першої групи та двох – з другої. Більшість швидко відкопали. Не пощастило лісникові Савицькому з Кременця – його тіло знайшли під снігом аж через п’ять днів. Незабаром рятувальна експедиція шукала туриста з Бялостока – знайшли тільки понівечені рештки тіла. У наступній вилазці на схилах гори Гомул шукали цілу групу з 20 учнів лижної школи. Врятували 19-х.
У міжвоєнні роки Говерлою пролягав кордон між Польщею та Чехословаччиною, який позначили спеціальними стовпцями, 1930-ті роки
         Мобільності подібних експедицій перешкоджали відсутність доріг із твердим покриттям і велетенські відстані між селами. Тому в небезпечних місцях встановлювали попереджувальні знаки, патрулювали стежки. Коли Карпати перейшли до складу СРСР, колишні рятувальники послуговувались здобутими знаннями й допомагали людям втікати через гори на Захід. Під час війни «Заросляк» знову згорів. У 1959 році тут побудували спортивну базу для олімпійців. Вже у 2000-х поряд звели 12-метровий трамплін для фристайла, базу капітально відремонтувати. Сучасний «Заросляк» може приймати до 90 людей на добу.
Пориньте в подорож Карпатами крізь віки
Щотижня ми будемо знайомити вас із локаціями, що розташовані на вершинах чи в западинах Карпат. Ви пройдете тими стежками, якими ходили мандрівники та дослідники, а відтак захоплено описували цей край у своїх працях. Кожна подорож проілюстрована давніми світлинами, які допоможуть відчути чарівність тих місцин.
Пориньте в подорож Карпатами крізь віки
Щотижня ми будемо знайомити вас із локаціями, що розташовані на вершинах чи в западинах Карпат. Ви пройдете тими стежками, якими ходили мандрівники та дослідники, а відтак захоплено описували цей край у своїх працях. Кожна подорож проілюстрована давніми світлинами, які допоможуть відчути чарівність тих місцин.
Тексти:
Ірина Пустиннікова
Ідея:
Христина Сеньків, Маріан Стрільців
Концепція та координування:
Аліна Брода, Віталій Ляска
Редагування:
Денис Мандзюк
Наукове редагування:
Юрій Пуківський
Добірка світлин:
Аліна Брода, Ірина Пустиннікова
Джерела світлин:
– Львівська національна наукова бібліотека імені Василя Стефаника
– Національний цифровий архів Польщі
– Інтернет-ресурс polona.pl
Дизайн та розробка:
(1)тепер Івано-Франківськ
(1)пластунка, відповідальна за харчування учасників табору